Kilka tysięcy osób oddało swoje głosy w kategoriach „Postać Roku” i „Wydarzenie Roku”. W 2012 roku w pierwszej kategorii zwyciężył Dominik Furman, a w drugiej realizacja „Projektu Kluczowego”. W 2013 roku znów Dominik Furman i Projekt „Wyszło Szydło”

W tym roku na prośbę wielu osób wprowadziliśmy kilka zmian.

Chodzi głównie o kategorie. Pisaliście, że wrzucając wszystkich praktycznie do jednego worka mieliście problemy z wyłonieniem faworyta. Po wielu rozmowach zdecydowaliśmy rozszerzyć nasz Plebiscyt do czterech kategorii. W roku 2014 będziecie mogli głosować w kategoriach: Sport, Kultura, Człowiek/Społecznik oraz Ulubiona Placówka Szkolna.

Zastanawiacie się dlaczego te cztery kategorie? Ano dlatego, że życie mieszkańców Szydłowca oprócz codzienności obraca się na kilku płaszczyznach i są to właśnie czynny lub bierny udział w życiu sportowym, życiu kulturalnym, pomaganiu innym lub organizowaniu innym czasu i zajęć, a także na życiu i przebywaniu w szkole. Oprócz tej „czwórki” mamy jeszcze kościół i lokalna polityka, ale akurat w tych kwestiach plebiscytu robić nie będziemy.

Rezygnacja z kategorii „Wydarzenie Roku” jest spowodowana tym, że przecież za każdym organizowanym wydarzeniem stoi żywy człowiek. Portal Nasz Szydłowiec od początku swojego istnienia ma na celu promować ludzi Szydłowca, ludzi którym chce się działać, chce się dawać temu miastu namiastkę „skrzydeł”, które choć na moment uniosą nas z szarości dnia codzinnego.

Dziś przejrzałem ostatni rok. Setki artykułów w większości opisywało sukcesy i znakomite inicjatywy szydłowieckiego społeczeństwa, aż chce się takich ludzi nagradzać. W tym plebiscycie sięgamy po tych, którzy w znaczącym stopniu zaistnieli na łamach portalu w 2014 roku. Jeżeli kogoś nie ma wśród nominowanych, jest to oznaką tego, że albo nie pojawił się na portalu w ogóle, albo był to pojedyńczy wyskok. Organizacja tego plebiscytu ma m.in na celu zachęcenia do zrobienia czegoś w Szydłowcu większej rzeszy ludzi. Szydłowiec jest nasz nie tylko na czas wyborów samorządowych, serio! Warto w nim podziałać na różnych płaszczyznach również w innym czasie.

Poniżej przedstawiamy nominacje we wszystkich czterech kategoriach. W najbliższym czasie przy każdej kandydaturze pojawi się szeroki opis działań, które zostały podjęte przez dany podmiot.

SPORT – w kategorii sport znajdziecie szydłowieckie kluby sportowe oraz sportowców odnoszących sukcesy w swoich dziedzinach

Szydłowiecki Klub Karate Kyokushin „MUSHIN” (karate – za wielką siłę i wiele sukcesów nawet międzynarodowych)

Dominik Furman (piłka nożna – transfer do francuskiej Ligue 1, debiut w niej, oraz opaska kapitańska polskiej młodzieżówki dały nominację)

Klub Sportowy „Akademia Piłkarska Szydłowiec” (piłka nożna – za szkolenie młodych adeptów futbolu, a także pierwsze sukcesy)

Rodzinna Akademia Sportu (siatkówka, floorball – unihokej – siatkarki z RASzóstki cały rok pokazywały klasę, okazało się również, że unihokej ma swoich amatorów)

MKS Szydłowianka Szydłowiec (piłka nożna – na poziomie IV ligi szydłowiecka drużyna prowadzona od lat przez Andrzeja Koniarczyka radzi sobie bardzo dobrze)

Klub Biegacza „Endorfina” (sporty biegowe – w pierwszej połowie roku, jeszcze biegali i to z sukcesami)

Jacek Górlicki (motoryzacja – również pierwsza połowa roku, zagraniczne wyjazdy, testy świetnych aut)

Klub Szachowy „Wieża” (szachy – w swojej dziedzinie od lat radzą sobie świetnie, organizując w Szydłowcu nawet międzynarodowego turnieje)

SKS KB „Viktoria” Szydłowiec (kick-boxing – sporty walki w Szydłowcu od lat stoją na dobrym poziomie, również kick-boxing)

KULTURA – w kategorii kultura szydłowieckie jednostki kulturalne, stowarzyszenia organizujące wydarzenia kulturalne, wykonawcy muzyczni

Towarzystwo Aktywnych Kulturalnie „Projektoriat” (za wiele inicjatyw przez cały rok, chociażby organizacja festiwalu filmów dokumentalnych, czy szałowa imprezy z turniejem „gry w kapsle” na czele)

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych (od momentu przejęcia Muzeum przez dyrektor Anetę Oborny coś się ruszyło, cykliczne koncerty, prelekcje, wystawy)

Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu „Zamek” (główna instytucja kulturalna w Szydłowcu, wiele znakomitych imprez większych i tych mniejszych, co warto dodać, większość organizowana wspólnie z Urzędem Miejskim. SCKiS daje mieszkańcom naprawdę bogatą ofertę)

Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” (młodzież z tego teatru na przestrzeni roku, wystawiła kilka ciekawych spektakli, nie tylko w Zamku, również w Herbaciarnii z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego)

Miejska Orkiestra Dęta – (bez orkiestry pod batutą kapelmistrza Henryka Kapturskiego nie odbędzie się żadna ważna miejska uroczystość, poza tym trzymają poziom)

Zuzanna Gadowska – (Zuza rozwija swój talent w błyskawicznym tempie, nagrywa własne piosenki po angielsku i po polsku. Zdobywa laury w ogólnopolskich konkursach, a także coraz częściej koncertuje chociażby w Warszawie)

Aleksandra Krupa – (Ola również nie próżnuje, świadczy o tym ostatni sukces naszej krajanki czyli awans do półfinalu programu Must be the Music z zespołem HCR)

Aleksandra Michalska – (kolejna Ola, stawia swoje pierwsze kroki na muzycznej scenie, ostatnio wystąpiła podczas listopadowego koncertu w Szydłowcu, a także zdobyła nagrodę w radomskim konkursie młodych talentów „Co za talent”)

Strefa JP2 – Centrum Młodych – (Strefa na przestrzeni roku zorganizowała naprawdę wiele kulturalnych wydarzeń, od recitali, poprzez pokazy filmów, czy tańce lednickie na placu szydłowieckiej fary. Dzieje się u nich, oj dzieje!)

ks. Andrzej Kania i szydłowiecka młodzież – (ks. Andrzej znany jest z zamiłowania do teatru. Zaszczepił bakcyla wśród licalnej młodzieży, wystawili w ostatnim roku wspólnie dwie sztuki, które zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność)

Regionalne Centrum Multimedialno Biblioteczne – (odkąd powstało centrum wielu zastanawiało się czy to miejsce będzie żyło, otóż żyje i dzieje się w nim naprawdę sporo. Zabawy dla maluchów, zabawy z książką, aktywizacja kobiet itd. to zdecydowanie nie wszystko)

Kameralny Zespół Instrumentalny „Pol-Orffa” – (wiele uroczystych chwil odbywało się przy dźwiękach młodzieży kierowanej przez Tadeusza Gogacza, wychowawcy wielu muzycznych pokoleń. Sam T.Gogacz został w tym roku odznaczony powiatową nagrodą)

Chór Miasta Szydłowca „Gaudium Canti – (ten prowadzony przez Danutę Klepaczewską chór również obstawia swoim śpiewem wiele ważnych uroczystości. Reprezentuje nasze miasto również w innych zakątkach Polski czy Europy)

Człowiek Roku – ta kategoria ma na celu wyróżnić tych, którzy w swojej działalności robią coś bezinteresownie, coś by pomóc innemu człowiekowi, by zorganizować mu czas. Na szczęście wielu jest takich ludzi w Szydłowcu

Szydłowiecki Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy -( ludziom działającym w sztabie nikt nie każe tego robić, sami zgłaszają się i przez kilka miesięcy przygotowują finał, szukają sponsorów, organizują wolontariuszy do zbierania pieniędzy itp. )

Piotr Kowalski – (to on w pierwszej połowie 2014 roku zorganizował akcję pomocy rodzinie, która straciła dom w wyniku pożarku, zorganizował również koncert na którym zbierane były pieniądze na rzecz pokrzywdzonej rodziny)

Fundacja Aktywizacji Społecznej „Kanon” – (fundacja Sławomira Nojka i Łukasza Pioruna skupia wokół siebie wielu ludzi, sami organizują przeróżne wydarzenia zarówno dla dzieci i młodzieży, jak również dla seniorów)

Grupa wolontariuszy „Bezdomniaki Szydłowieckie” – (grupa z Anitą Wesołowską i Kamilą Krakowiak na czele od lat pomaga bezdomnym zwierzętom, głównie psom i kotom z terenu Szydłowca, szukanie domu, hotelu tymczasowego, czy zakup karmy, to jedne z głównych celów)

Przemysław Duda – (prawdziwy społecznik, nie dość, że jest prezesem Fundacji Strefa JP2 Centrum Młodych, gdzie wraz ze swoimi współpracownikami organizują czas pozalekcyjny chociażby dzieciakom, to jeszcze jest liderem na naszym terenie „Szlachetnej Paczki”)

Inga Pytka – Sobutka – (prezeska TAK „Projektoriat”, pomysłodawczyni wielu akcji organizowanych przez stowarzyszenie, chociażby ostatniej „Wiem co jem. Zdrowe dzieci w Szydłowcu”. Docenili ją czytelnicy ogólnopolskiego pisma kobiecego „Zwierciadło”)

Szydłowieckie Stowarzyszenie Krwiodawców – (liderzy regiony jeżeli chodzi o oddawanie krwi, kto taki? właśnie Szydłowiec i to wszystko dzieki prezesowi Damianowi Daniłowskiemu i wiceprezesowi Jerzemu Gaworowi, wiele osób żyje dzięki krwi z Szydłowca)

Krystian Korba i Konrad Jóźwik – (tych dwóch młodych ludzi, przez cały rok organizowało przeróżne akcje od małego karaoke po wielkich rozmiarów festyn, wszystko po to by pomóc chorej na straszną chorobę koleżance. Wiola, choruje na mukowiscydozę)

ULUBIONA SZKOŁA – w szkołach dzieje się wiele, zarówno akcji społecznych, wydarzeń kulturalnych, w szkołach mają miejsce również wielkie sukcesy sportowe. Nie sposób wszystkiego wymienić w poszczególnych kategoriach. Postanowiliśmy, że wyróżnimy szkoły, które ochoczo publikowały swoje sukcesy na łamach portalu Nasz Szydłowiec. W każdej działo się wiele, ale to Wy wybierzecie swoją ulubioną szkołę. W tym miejscu zachęcamy inne szkoły z naszego terenu do kontaktu z nami 🙂

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu

Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Szydłowcu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu

Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Sadku

Zespół Szkół im. Jana Chrapka w Majdowie

Głosowanie będzie odbywać się na tej samej zasadzie co w latach ubiegłych, czyli mailowo. Zmieniamy trochę zasady i głosować mogą mieszkańcy tylko Gminy Szydłowiec, z racji tego, że działalność portalu Nasz Szydłowiec rzadko ma miejsce na terenie innych Gmin powiatu szydłowieckiego. Mogą głosować również osoby, które obecnie mieszkają poza Szydłowcem, a z niego pochodzą (liczymy na Waszą uczciwość 🙂 )

GŁOS BĘDZIE WAŻNY TYLKO WTEDY KIEDY ODDANY ZOSTANIE WE WSZYSTKICH KATEGORIACH!

W PIERWSZYCH TRZECH KATEGORIACH WYBIERAMY TRZY NAJLEPSZE WEDŁUG NAS KANDYDATURY W ODPOWIEDNIEJ KOLEJNOŚCI (ponieważ punktowane są za 1 miejsce – 3pkt, za 2 – 2pkt, a za 3 – 1 pkt). W KATEGORII ULUBIONA SZKOŁA WYBIERAMY JEDNĄ SZKOŁĘ!

GŁOSY WYSYŁAMY NA ADRES MAILOWY: plebiscyt.naszszydlowiec@gmail.com

WZÓR WAŻNEGO GŁOSU:

Marcin Banaszczyk, ul. Wschodnia, Szydłowiec (dane osobowe podlegają ochronie, po zakończeniu głosowania wszystkie maile będą skasowane)

Sport: Pele, Fajdek, Lewandowski

Kultura: Queen, Bogusław Linda, Adam Sztaba

Człowiek Roku: Szymon Hołownia, Jurek Owsiak, Janina Ochojska

Szkoła: Szkoła w Szydłowcu

TYLKO ZAGŁOSOWANIE W TEN SPOSÓB BĘDZIE SIĘ LICZYŁO! Tysiące głosów w poprzednich edycjach, potwierdza, że nie mieliście z takim głosowaniem problemu, a jest to jak uważacie bardzo sprawiedliwe głosowanie.

W tym roku chcemy nagrodzić również kogoś za całokształt pracy na rzecz Szydłowca, całokształt twórczości w Szydłowcu itp. Dorzucamy tę propozycję na Waszą prośbę drodzy czytelnicy! W swoim głosowaniu dopisujcie nazwisko osoby, która według Was najbardziej zasłużyła na społeczne docenienie!

Na koniec prośba, nie spinajcie się na ten plebiscyt, poprzednie edycje udowodniły, że można się świetnie bawić, szczerze doceniając ludzi Szydłowca. Miejmy nadzieję, że podobnie będzie w tym roku!

GŁOSUJEMY DO KOŃCA 2014 ROKU!

Na początku 2015 odbędzie się uroczysta Gala wręczenia nagród, wraz z ogłoszeniem wyników. Date i miejsce podamy, gdy tylko to ustalimy 🙂

Z serdecznym pozdrowieniem

Marcin Banaszczyk, redaktor naczelny portalu Nasz Szydłowiec

BAWCIE SIĘ DOBRZE 🙂

fot. główne kolaż z gali podsumowującej Plebiscyt „Nasz Szydłowiec 2013”. TUTAJ relacja z tego wydarzenia, które odbyło się 6 lutego 2014 roku w sali Regionalnego Centrum Biblioteczno – Multimedialnego.