Wójt gminy Orońsko Henryk Nosowski wraz z delegacją pracowników Urzędu Gminy oraz kapitanem Wojska Polskiego Adamem Muchą oddali hołd pod pomnikami pamięci w Guzowie oraz na Cmentarzu wojennym w Krogulczy Mokrej.

W pierwszej kolejności delegacja udała się pod pomnik Czynu Chłopskiego w Guzowie, gdzie 19 sierpnia 1934 roku podczas wiecu wyborczego do gminnego komitetu Stronnictwa Ludowego doszło do poważnych zamieszek z udziałem chłopów i policji.

Przy pomniku, gdzie została postawiona, odnowiona tablica pamiątkowa, złożono kwiaty i zapalono świece. Na tablicy upamiętnione i odczytane zostały nazwiska chłopów Ludowców walczących o sprawy chłopskie w sierpniu 1934 roku w Guzowie.

Następnie delegacja podążyła w miejsce spoczynku Powstańców Styczniowych, na Cmentarz wojenny w Krogulczy Mokrej. Złożono kwiaty i chwilą ciszy uczczono tam pamięć 15 powstańców poległych 21 sierpnia 1863 roku w bitwie pod Kowalą.

Pierwotnie na tej mogile ustawiony był drewniany krzyż, natomiast w 1920 roku w 57. rocznicę bitwy dzięki staraniom 8. Pułku Piechoty Legionów z Kielc na cmentarzu wzniesiono pamiątkowy pomnik nagrobny. W 1991 roku na cmentarzu umieszczono płytę upamiętniającą mieszkańców Krogulczy poległych w czasie II wojny światowej.

To był dzień pamięci dla tych, którzy walczyli o naszą wolność.

info: gmina Orońsko