Obchody rocznicowe rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz tych, którzy walczyli o jej wolność, odprawionej w kościele w Budkach przez ks. proboszcza Wiktora Bąka. Po Eucharystii Zofia Pawlak – prezes ŚZŻAK koło Szydłowiec podziękowała za posługę duszpasterską, a następnie uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik poległych znajdujący się w pobliskim lesie.

Oddając hołd siedmiu żołnierzom 72 pp Armii Krajowej, którzy 27 sierpnia 1944 roku polegli w czasie bitwy z niemieckim Wehrmachtem, rozegranej w lasach pomiędzy Ciechostowicami, Huciskiem i Rędocinem, delegacje złożyły biało – czerwone kwiaty i zapaliły znicze. Wśród nich byli przedstawiciele władz gminy Szydłowiec, przedstawiciele powiatu szydłowieckiego, kombatanci, rodziny żołnierzy AK oraz przedstawiciele wsi Budki i Ciechostowice. Zofia Pawlak – prezes ŚZŻAK koło Szydłowiec przedstawiła krótką historię tamtych wydarzeń oraz późniejszych losów pomnika i pobliskiego lasu trawionego czterokrotnie przez pożar.

W uroczystościach upamiętniających poległych w bitwie pod Ciechostowicami uczestniczyły następujące poczty sztandarowe: 72 pp AK z prezesem Koła Radom Franciszkiem Sołśnią, ŚZŻAK z Kozienic z por. Janem Pawlakiem, 72 pp AK ze Skaryszewa z prezesem koła sierż. Kazimierzem Koziołem, 72 pp AK z Iłży z kpt. Rafałem Nadgrodkiewiczem, sztandar Gminy Szydłowiec, Starostwa Powiatowego, Zespołu Szkół im. Bp. Jana Chrapka w Majdowie oraz sztandar 72pp 3 baonu Podobwodu Szydłowiec z chorążym Romanem Barszczem. Poczty sztandarowe prowadził chorąży sierż. Marek Janczyk z 72pp 3 baonu Podobwodu Szydłowiec.

Przypomnijmy:

w nocy z 26 na 27 sierpnia 1944 roku 600–osobowy batalion AK pod dowództwem mjr. Józefa Pawlaka dociera na miejsce koncentracji, tzw. „wzgórze 310” pomiędzy Ciechostowicami, Huciskiem i Rędocinem. Żołnierze batalionu to tutejsi – mieszkańcy Radomia, Pionek oraz okolic. O świcie od strony Ciechostowic, Woli Korzeniowej i Szydłowca wchodzącą w skład batalionu kompanię „Marii” – ppor. Ignacego Pisarskiego i „Huragana” – por. Kazimierza Aleksandrowicza atakują oddziały Wehrmachtu. Nasi kontratakują w kierunku północno – zachodnim i przebijają się przez pierwsze natarcie Niemców. Bitwa trwa cały dzień, pod wieczór partyzantom okrążonym przez wielokrotnie liczniejszych Niemców udaje się wyjść z okrążenia i przez Hucisko, Rędocin, Borki i Antoniów przedostać na nowe miejsce koncentracji na Świniej Górze. Pomimo zaciętych, długotrwałych walk i wysokich strat po stronie niemieckiej, w wyniku doskonałego dowodzenia żołnierze AK tracą tylko siedmiu własnych ludzi.

Polegli: pchor. Jerzy Sentowski „Sowa”, plut. Bogdan Nowaczek „Swoboda”, plut. Kazimierz Pająk „Granat”, pchor. Jerzy Pęczkowski, plut. Stefan Banaś „Granit”, kpr. Adam Fido „Jaskółka” i plut. „Jastrząb” o nieznanym nazwisku.

ciechostowicebitwa2

tekst: szydlowiec.pl

więcej zdjęć TUTAJ