7 października w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Szydłowcu odbył się I Warcabowy Turniej Pamięci Damiana Kozłowskiego, zmarłego rok temu uczestnika Warsztatu, znanego jako DJ na licznych imprezach w Szydłowcu.

Tym sposobem uczczono jego pamięć, a dodać należy, że brał on udział w turniejach warcabowych i zawodach sportowych w drużynie WTZ. Przed zawodami, dużo wcześniej uczestnicy i kadra WTZ oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Szydłowcu wzięli udział we mszy świętej w miejscowej farze za spokój jego duszy, a na grób zaniesiono kwiaty. Przed rozpoczęciem zawodów pamięć Damiana uczczono minutą ciszy, a Marian Frąk wspomniał jego sylwetkę oraz zalety jakie posiadał i osiągnięcia.

Organizatorem turnieju warcabowego było stowarzyszenie na rzecz niepełnosprawnych, które ufundowało nagrody pieniężne. Wsparcia udzielili również zarządzający Hutą Szkła w Woli Korzeniowej, ofiarowując wyroby szklane na nagrody pocieszenia, za co Zarząd Stowarzyszenia z prezesem Marianem Frąkiem serdecznie dziękuje.

Zawody, których pomysłodawcą był Michał Kojara rzecznik stowarzyszenia, stały na dobrym poziomie, a walkę o podium, jak można było się spodziewać, stoczyli dwaj mistrzowie Warsztatu Terapii Piotr Podsiębierski i Michał Kojara, do których dołączył Sławomir Berus. Walka na wszystkich szachownicach była emocjonująca i ciekawa.

Rozegranych zostało 7 rund i można było uzyskać maksimum 14 pkt., co udało się Piotrowi Podsiębierskiemu – zwycięzcy turnieju. Po rozegraniu czołówka tabeli przedstawiała się następująco:

  1. Podsiębierski Piotr (Budki gm. Chlewiska) – 14 pkt.
  2. Berus Sławomir (Sadek gm. Szydłowiec) – 12 pkt.
  3. Kojara Michał (Wola Lipieniecka Mała, gm. Jastrząb)- 10 pkt.
  4. Głuch Anna (Zawonia, gm. Chlewiska)- 8 pkt.
  5. Drela Aleksandra (Pawłów, gm. Chlewiska)- 8 pkt.
  6. Tarka Karol (Pawłów, gm. Chlewiska)- 7 pkt.

Grało łącznie 11. zawodników, co jak na pierwsze tego typu zawody jest znaczącą liczbą.

Warcaby oraz szachy są w WTZ elementem terapii, ale szachiści Warsztatu biorą udział w turniejach zewnętrznych, zwłaszcza szachowych, a Piotr Podsiębierski i Michał Kojara posiadają IV kategorię szachową. Planuje się stałe treningi w warsztacie w obu dyscyplinach oraz kolejne zawody. Turniej pamięci sędziował Marian Frąk.