12 nowych radnych, robi wrażenie i choć niektórzy zarzucają niektórym brak kompetencji, to muszą się pogodzić z tym, że przez cztery lata to właśnie Ci wybrani będą zasiadali za stołem Rady Powiatu Szydłowieckiego.
Największą niespodzianką jest brak w składzie radnych całego prezydium rady czyli przewodniczącego i jego zastępców. Największą niespodzianką jest oczywiście brak Marka Sokołowskiego przewodniczącego rady, który przez cały okres pełnienia tej funkcji był aktywnym samorządowcem w życiu społecznym w realnym świecie, a także w świecie wirtualnym w internecie. Jedynie 190 głosów jest oznaką szaleńczego spadku zaufania do Marka Sokołowskiego, wszak w poprzednich wyborach otrzymał, aż 456 głosów. Obaj wiceprzewodniczący również liczyli na kolejny awans, niestety ani Adam Wlazło, ani Jan Gula nie uzyskali wystarczającego poparcia.
Imponujący pokaz siły i poparcia pokazał Włodzimierz Górlicki, który uzyskał najlepszy wynik wśród wszystkich kandydujących do powiatu. Starosta szydłowiecki (poprzedniej i z całą pewnością rozpoczynającej się już niebawem kadencji) zdobył, aż 822 głosy.
Niezwykłą niespodzianką sprawił Karol Siebyła, który na swojej liście okazał się lepszy od Marka Sokołowskiego i Artura Ludwa. Nie mający do tej pory nic wspólnego z samorządem Siebyła uzyskał 473 głosy. Sokołowski 190, a Ludew 274.
Do Rady Powiatu dostali się również (wyniki głosowe w nawiasie):
Janina Bodo – KW PSL ( 328 głosów), Roman Woźniak – KW PSL (592 głosy), Aneta Majsiak-Gromek – KW PiS (305 głosów), Anita Gołosz – KW Solidarny Samorząd (347 głosów), Krzysztof Parszewski – KW Samorządowo Społeczny (214 głosów), Cezary Sierawski – KW Porozumienie Gospodarcze (490 głosów), Krzysztof Rejczak – KW PSL (282 głosy), Waldemar Sowiński – KW Solidarny Samorząd (386 głosów), Dariusz Mamla – KW Samorządowo Społeczny (261 głosów), Rajmund Mamla – KW PSL (308 głosów), Piotr Kornatowski – KW PiS (118 głosów), Sławomir Nojek – KW SLD Lewica Razem (334 głosy), Paweł Zawodnik – KW Solidarny Samorząd (332 głosy), Robert Górlicki – KW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej (202 głosy), Barbara Majewska – KW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej (302 głosy) oraz wspomniani wyżej Włodzimierz Górlicki i Karol Siebyła (obaj KW Porozumienie Gospodarcze).
Gdy pojawiły się po raz pierwszy nazwiska zwycięzców wielu nie dowierzało, że niektore osoby dostały się do samorządu. Czy wszyscy sobie poradzą? przekonamy się przez kolejne cztery lata.
Oprócz niespodzianek wśród zwycięzców, nie mogło zabraknąć również niespodzianek wśród przegranych. Wspomnieliśmy już o M.Sokołowskim, J. Guli czy A. Włazło, są jednak też inne niespodzianki. O tym przekonacie się przeglądając protokoły.
Na koniec może o „kwiatkach”, które w wyborach do Rady Powiatu startując z dużych okręgów: Gminy Szydłowiec, Gminy Chlewiska oraz wspólnie z trzech Gmin: Jastrząb, Mirów i Orońsko uzyskali masakrycznie niskie wyniki. Co takich ludzi motywuje do startu, skoro wśród tak dużej liczby społeczeństwa zdobywają kilka lub kilkanaście glosów? bo co to jest 1, 4, 7 czy 17 głosów?
Radnych powiatowych czeka w najbliższych dniach kilka ważnych wyborów. Kto będzie starostą? Kto zasiądzie w prezydium rady lub kto będzie przewodniczył komisjom? Na starostę z pewnością szykowany jest zwycięzca powiatowych wyborów Włodzimierz Górlicki, tutaj nie powinniśmy mieć wątpliwości. Kto na przewodniczącego? Mówiło się o Sławomirze Nojku lub Romanie Woźniaku. Wszystko jednak wskazuje na to, że będą niespodzianki, a koalicja powiatowa: Porozumienie Gospodarcze – Solidarny Samorząd – Polskie Stronnictwo Ludowe desygnuje swoich kandydatów. Z kilku doniesień wiemy, że przewodniczącą ma być Anita Gołosz (Solidarny Samorząd), a jej zastępcami: Janina Bodo (PSL) i Dariusz Mamla (KW Samorządowo Społeczny). Póki co to spekulacje i plotki. Czy znajdą one swoje potwierdzenie w głosowaniu radnych? Dowiemy się już niebawem.
Całościowe szczegółowe wyniki w linkach poniżej: