Wśród gości specjalnych znajdowali się: Zbigniew Gołąbek – wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Warszawie, Zdzisław Bredłowski – wójt Gminy Orońsko, Marek Sokołowski – przewodniczący Rady Powiatu, Andrzej Szczych – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Radomiu, mł. bryg. Krzysztof Banaszek – komendant powiatowy PSP w Szydłowcu

W powiecie szydłowieckim kroniki prowadzi 14 OSP, do konkursu jednak zgłosiło się ze swoimi kronikami dziewięć jednostek w 12 tomach. 

Po krótkich wystąpieniach gości specjalnych, nadszedł czas na wspólne przejrzenie zgłoszonych kronik, które w dniach 5-6 czerwca zostały poddane ocenie specjalnie powołanego składu jurorskiego (Krzysztof Banaszek – przewodniczący, Marek Sokołowski – wiceprzewodniczący oraz Andrzej Szczych i Aleksy Sasin – członkowie).

Każda z kronik niosła ze sobą jakąś wartość historyczną. Była to historia dawna z początku XX – wieku, ale również ta najnowsza dokumentowana na fotografii cyfrowej. 

Po obejrzeniu wszystkich kronik, wspólnych rozmowach, skosztowaniu kawy i ciasta, przyszedł czas na ogłoszenie wyników, które przedstawił prezes Aleksy Sasin. 

I miejsce – Kronika OSP Szydłowiec prowadzona przez dh Annę Tomczyk

II miejsce – Kronika OSP Chlewiska prowadzona przez dh Anetę Pląsek

III miejsce – Kronika OSP Jastrząb przez dh Pawła Kosno

Wyróżnienia otrzymały kroniki: OSP Wola Korzeniowa, OSP Wola Lipieniecka, OSP Gąsawy Rządowe. Pozostałe kroniki: OSP Chronów, OSP Dobrut oraz OSP Orońsko, otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie. 

Klasyfikując kroniki jury brało pod uwagę kryteria i zasady oceny opisane w regulaminie konkursu.

Kroniki, które zajęły miejsca I, II, III zostaną przekazane do Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Warszawie z przeznaczeniem na wojewódzki konkurs kronik w Niepokalanowie, który odbędzie się 26 sierpnia 2014 roku.

Wspaniała słoneczna pogoda zachęcała do spacerów, dlatego przegląd zakończyło zwiedzanie pałacu Józefa Brandta ze stałą ekspozycją wnętrz dworskich, zespół poddworski z II. połowy XIX w. oraz zwiedzanie międzynarodowej wystawy „Ecce Animalia”, poświęconej zwierzęcej podmiotowości i indywidualności oraz relacjom między ludźmi a zwierzętami.

GALERIA ZDJĘĆ z I Powiatowego Konkursu Kronik OSP Powiatu Szydłowieckiego

Portal Nasz Szydłowiec serdecznie dziękuje za zaproszenie na uroczyste wręczenie nagród w I Powiatowym Konkursie Kronik OSP Powiatu Szydłowieckiego.