Jest tak być może dlatego, że akurat te organy są jakby najbliżej szydłowieckiego społeczeństwa. Tegoroczne wybory samorządowe przybrały obecnie miare wielkiej walki o stanowisko burmistrza Szydłowca i aż dziw bierze, że ludzie żyjący w tym samym mieście mogą poróżnić się ze względu na wybór burmistrza (mowa tutaj o wyborcach i środowiskach popierających danego kandydata).

Zacznijmy jednak od początku czyli od 16 listopada 2014 roku, kiedy to odbyła się pierwsza tura wyborów m.in. na burmistrza.

Pierwsza tura choć zwycięska, okazała się w pewnym sensie przegraną turą Andrzeja Jarzyńskiego, burmistrza Szydłowca od 12 lat, a także kandydata KW „Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej” na kolejną kadencję. 2752 głosy to zdecydowanie mniej niż w wyborach w roku 2010, kiedy to zagłosowało na niego 4060 osób.

Wyniki wyborów z 16 listopada to wielkie zwycięstwo: Agnieszki Górskiej (KW Prawo i Sprawiedliwość), Sławomira Nojka (KW SLD Lewica Razem), a największe zwycięstwo odniósł Artur Ludew (KW Porozumienie Gospodarcze), który awansował do drugiej tury wyborów i tym samym zmierzy się z Andrzejem Jarzyńskim już 30 listopada. Artura Ludwa poparło, aż 2382 osoby, to jednak o 400 osób mniej niż poparło Włodzimierza Górlickiego w poprzednich wyborach, kiedy to właśnie on był przedstawicielem Porozumienia Gospodarczego.

O drugą ture otarł się Sławomir Nojek samorządowy debiutant. 2235 głosów to jedynie niespełna 150 głosów mniej od Ludwa. Już dawno w Szydłowcu nie było tak mocnego kandydata „lewicy” w wyborach na burmistrza Szydłowca. Zresztą jak się okazuje był to praktycznie jedyny mocny kandydat SLD Lewica Razem w tegorocznych wyborach. Nieoficjalnie wiemy, że oba obozy kandydatów startujących w drugiej turze zabiegało o wyborców Sławomira Nojka. Sam kandydat nie opowiedział się oficjalnie za nikim, kogo wybiorą jego wyborcy? Pójdą na wybory?

Zdecydowanie lepszy wynik niż w poprzednich wyborach osiągnąłe Agnieszka Górska, która zdobyła 1374 głosy. To zdecydowanie więcej od 672 głosów z 2010 roku. Dzięki uzyskanemu wynikowi Agnieszka Górska również stała się atrakcyjnym partnerem do rozmów o poparciu któregoś z kandydatów drugiej tury. Warto wspomnieć, że kandydatka Prawa i Sprawiedliwości osiągnęła znakomity wynik w wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego, gdzie w samym Szydłowcu zdobyła ponad 4 tysiące głosów, a końcowym rozrachunku została radną sejmiku.

Najgorszy wynik wśród kandydatów na burmistrza Szydłowca osiągnął Wiktor Cielecki (KW Nasze Ludowe Porozumienie). Start okazał się wielką porażką i w pewnym sensie nieporozumieniem. Świadczą o tym liczby…ledwie 87 głosów, co nie dało nawet 1% z wszystkich oddanych głosów.

Podsumowując. Czeka nas druga tura w której zmierzą się Andrzej Jarzyński i Artur Ludew. Kto okaże się zwycięzcą tego pojedynku przekonamy się już za kilka dni.

WYNIKI

Wybory do Rady Miejskiej

15 okręgów, po kilku kandydatów w każdym z nich i tylko jeden zwycięzca, który mógł po wyborach cieszyć się mandatem radnego Miasta i Gminy Szydłowiec. Niektorzy gromili, inni awansowali minimalnie, jedni byli uczciwi, o drugich słyszało się przeróżne rzeczy o tym, że grali nieczysto. Najgorsze jest to, że w składzie rady pojawiło się kilka anonimowych osób, które nie udzielały się na forum publicznym, a te które działają od lat obeszły się smakiem. Z ocenami poczekajmy jednak, jeszcze kilka miesięcy, kiedy będzie już dało się zauważyć aktywność każdego z osobna.

Okręg nr 1

Czterech kandydatów. Arkadiusz Sokołowski (KW Porozumienie Gospodarcze), Michał Stopa (KW SLD Lewica Razem), Katarzyna Karpeta (KW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej, Teresa Nowak (KW Prawo i Sprawiedliwość). Zdecydowane zwycięstwo odniósł A.Sokołowski, 330 głosów robi naprawdę ogromne wrażenie. Reszta kandydatów była jedynie tłem, zdobyli w kolejności jak wyżej – 23, 60 i 85 głosów.

Okręg nr 2

Trzech kandydatów. Dorota Jakubczyk (KW Porozumienie Gospodarcze), Wojciech Winiarski (KW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej), Mieczysław Rokicki (KW Prawo i Sprawiedliwość). W tym okręgu miała się odbyć walka o zwycięstwo pomiędzy dwójką obecnych radnych miejskich. Okazało się, że walka o głosy była, ale zdecydowanie wygrała ją Dorota Jakubczyk, która zdobyła 301 głosów, a Wojciech Winiarski jedynie 125 głosów. Bez szans był Mieczysław Rokicki, poparło go zaledwie 8 osób…

Okręg nr 3

Sześciu kandydatów. Maryla Rejek (KW Porozumienie Gospodarcze), Paweł Mosiołek (KW SLD Lewica Razem), Michał Sokólski (KW Nasze Ludowe Porozumienie), Barbara Rogozińska (KW Wspólnota Szydłowiecka Razem), Tadeusz Rut (KW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej), Wiesław Gwarek (KW Prawo i Sprawiedliwość). W tym okręgu spodziewano się wygranej albo Rogozińskiej albo Ruta, którzy startowali z „bliźniaczych” komitetów. Byli też tacy, którzy liczyli na to, że oboje poodbierają sobie głosy…przeliczyli się. Wygrał Tadeusz Rut zdobywając 285 głosów, a drugie miejsce zajęła Barbara Rogozińska z 251 głosami. Reszta znów była tłem bez szans, zdobywając w kolejności jak wyżej: 98, 41, 18 i 62 głosy.

Okręg nr 4

Pięciu kandydatów. Krzysztof Wieczorej (KW Nasz Dom Szydłowiec), Kryspin Kwiecień (KW SLD Lewica Razem), Józef Jarosiński (KW Prawo i Sprawiedliwość), Małgorzata Adamiec (KW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej), Paweł Górlicki (KW Porozumienie Gospodarcze). Mówiło się, że w tym okręgu zwyciężcy znany przedsiębiorca Paweł Górlicki, okazalo się, że zajął…dopiero trzecie miejsce, zdobywając 96 głosów. Okazał się słabszy od Małgorzaty Adamiec, która zdobyła 102 głosy, zwyciężył natomiast Józef Jarosiński wracający do Rady Miejskiej po czterech latach przerwy, zdobył 163 głosy. Wieczorek – 79 głosów, Kwiecień – 55 głosów.

Okręg nr 5

Sześciu kandydatów. Sławomir Kaczor (KW SLD Lewica Razem), Katarzyna Jagieła (KW Nasz Dom Szydłowiec), Leszek Jakubowski (KW Porozumienie Gospodarcze), Grzegorz Derleta (KW Prawo i Sprawiedliwość), Sylwia Nowocień (KWW Solidarny Samorząd), Joanna Stopa (KW Porozumienie Gospodarcze). Ten okręg to miał być bastion Leszka Jakubowskiego, faktycznie wygrał zdobywając 197 głosy, ale wice przewodniczący poprzedniej rady musi przyznać, że wyborcy dali mu żółtą kartkę. Bardzo dobre wyniki osiągneli Sławomir Kaczor (177 głosów) oraz Grzegorz Derleta (120 głosów). Jagieła (28), Nowocień (13) i Stopa (25) okazali się bez szans.

Okręg nr 6

Sześciu kandydatów. Sylwester Wabik (KW Nasze Ludowe Porozumienie), Stanisław Stępień (KW Prawo i Sprawiedliwość), Kamil Cieloch (KW Nasz Dom Szydłowiec), Sebastian Kaminik (KW Porozumienie Gospodarcze), Józef Malmon (KW SLD Lewica Razem), Agnieszka Ślizak (KW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej). W tym okręgu ciężko było wskazać zdecydowanego faworyta. Na dobrą sprawę nie było to nawet możliwe, ponieważ nikt nie kojarzył się wcześniej w ogóle z samorządem. Wygrała Agnieszka Ślizak (137 głosów), ale tuż za nią byli: Józef Malmon (117) oraz Sebastian Kaminik (112). Reszta bez większych szans: Wabik (32), Stępień (72), Cieloch (76)

Okręg nr 7

Czterech kandydatów. Jan Depo (KW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej), Marek Koniarczyk (KW Nasz Dom Szydłowiec), Łukasz Piorun (KW SLD Lewica Razem), Kacper Bąk (KW Prawo i Sprawiedliwość). Przed wyborami mówiło się, że walkę o zwycięstwo stoczą dwa radni: Depo i Koniarczyk i faktycznie jeden z nich wygrał. Marek Koniarczyk pokonał konkurentów zdecydowanie, zdobywając 218 głosów. Niespodziewanie równą walkę o drugie miejsce z Janem Depo (120 głosów) stoczył Kacper Bąk, który zdobył (118). Zdecydnowanie poza tą trójką Łukasz Piorun (52 głosy)

Okręg nr 8

Czterech kandydatów. Czterech samorządowych debiutantów. Bogusław Śliwiński (KW Prawo i Sprawiedliwość), Anna Majstrak (KW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej), Luzia Cender (KW Nasz Dom Szydłowiec), Laurencja Piasecka (KW Porozumienie Gospodarcze). Walkę o zwycięstwo stoczyły dwie panie: Majstrak i Piasecka. Ostatecznie lepsza okazała się ta pierwsza zdobywając, aż 277 głosów, Piasecka zdobyła 235 głosów. Bogusław Śliwiński (129) oraz Luiza Cender (77) nie nawiązali rywalizacji.

Okręg nr 9

Siedmiu kandydatów. Jerzy Wiernicki (KW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej), Stanisław Mosiołek (KW Polskie Stronnictwo Ludowe), Zbigniew Tyka (KW Prawo i Sprawiedliwość), Jadwiga Domalewska (KW Porozumienie Gospodarcze), Mariusz Grochownia (KW Solidarny Samorząd), Wiktor Cielecki (KW Nasze Ludowe Porozumienie), Dorota Pęksyk (KW Nasz Dom Szydłowiec). Kolejny okręg w którym ciężko było wskazać faworyta i okazuje się, że wygrywa totalna debiutantka Dorota Pęksyk zdobywając 158 głosów i tylko o 10 głosów pokonuja Jadwigę Domalewską (148). Blisko czołówki uplasował się jeszcze Zbigniew Tyka zdobywając 125 głosów. Wiernicki (76), Mosiołek (46), Grochownia (89), a szczególnie Cielecki (24) nie dorównali najlepszej trójce. To kolejna porażka w tych wyborach kandydata na burmistrza Szydłowca Wiktora Cieleckiego.

Okręg nr 10

Sześciu kandydatów. Andrzej Olesiński (KW SLD Lewica Razem), Rafał Malmon (KW Nasze Ludowe Porozumienie), Magdalena Kisiel (KW Polskiego Stronnictwo Ludowe), Adam Pietras (KW Porozumienie Gospodarcze), Anna Pietrasiewicz (KW Prawo i Sprawiedliwość), Irena Świątkiewicz – Woda (Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej). Faworytką zdawała się być ta ostatnia, wieloletnie radna. Okazało się jednak, że na dobrą sprawę nie nawiązała walki o mandat. Zwyciężył Adam Pietras (133 glosy), drugie miejsce zajęła Anna Pietrasiewicz (102 głosy). Świątkiewicz-Woda (76), Kisiel (69), Malomn (39) oraz Olesiński (35) nie dali rady.

Okręg nr 11

Sześciu kandydatów: Elżbieta Wilk (KW Nasz Dom Szydłowiec), Krystyna Bednarczyk (KW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej), Jerzy Ciuk (KW SLD Lewica Razem), Kamil Bugała (KW Prawo i Sprawiedliwość), Maciej Kapturski (KW Porozumienie Gospodarcze), Leon Misiak (KW Nasze Ludowe Porozumienie). W tym okręgu startowała przewodnicząca Rady Miejskiej Krysytna Bednarczyk, która poprzednie wybory wygrywala tutaj z łatwością. Tym razem się nie udało, a 124 głosy dały dopiero trzecie miejsce. Na miejscu drugim Elżbieta Wilk, z jednym głosem więcej (125), a zwycięzcą okazał się Maciej Kapturski, etatowy kandydat do Rady Powiatu w poprzednich wyborach, tym razem spróbował do Miasta i udało się (148 głosów). Ciuk (85), Bugała (65), Misiak (45) wszyscy w tyle.

Okręg nr 12

Pięciu kandydatów. Janina Jędrzejczyk (KW Prawo i Sprawiedliwość), Marek Plewa (KW Porozumienie Gospodarcze), Przemysław Czyż (KW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej), Józef Bednarczyk (KW SLD Lewica Razem), Maciej Florczyk (KW Nasze Ludowe Porozumienie). Tutaj obyło się bez niespodzianek. Mówiło się o Marku Plewie jako faworycie i wygrał Marek Plewa zdobywając 185 głosów. Ponad 100 głosów zdobyła również Janina Jędrzejczyk (106). Reszta miała już zdecydowanie mniej: Czyż (84), Bednarczyk (41), Florczyk (26)

Okręg nr 13

Sześciu kandydatów. Paweł Bloch (KW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej), Justyna Penkalska (KW SLD Lewica Razem), Agnieszka Sobutka – Klepaczewska (KW Solidarny Samorząd), Monika Łukomska – Bekiel (KW Porozumienie Gospodarcze), Artur Kaluga (KW Nasze Ludowe Porozumienie), Bogusława Figarska (KW Prawo i Sprawiedliwość). Bardzo ciekawy okręg, gdzie prowadzona była bardzo żywa kampania wyborcza. Walczący z kobietami Paweł Bloch dał sobie radę, uzyskując 196 głosów. Po piętach deptały mu Monika Łukomska – Bekiel (154) i Agnieszka Sobutka – Klepaczewska (128). Dalsze miejsca w tym okręgu należały do: Penkalska (73), Figarska (62) i Kaluga (1). Artur Kaluga to rekordzista pod względem najmniejszej ilości głosów.

Okręg nr 14

Sześciu kandydatów. Adrian Niewęgłowski (KW Nasze Ludowe Porozumienie), Joanna Kozdroń (KW Polskie Stronnictwo Ludowe), Marek Górecki (KW Porozumienie Gospodarcze), Krzysztof Gula (KW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej), Marek Ruzik (Prawo i Sprawiedliwość), Łukasz Mączyński (KW SLD Lewica Razem). Przed wyborami mówiło się, że w tym okręgu główną rywalizację podejmą Górecki i Gula. Dzień po wyborach pojawiła sie jednak informacja, że ten okręg wygrała kobieta, a przecież była tutaj tylko jedna kobieta. Ostatecznie w okręgu zwyciężył Krzysztof Gula zdobywając 170 głosów, ale tuż za nim niespodziewanie znalazł się Marek Ruzik z 151 głosami. Górecki zdobył 124 głosy. Inni nie podjęli rywalizacji: Niewęgłowski (17), Kozdroń (40), Mączyński (57)

Okręg 15

Siedmiu kandydatów. Agnieszka Kwaśniewska (KW Nasze Ludowe Porozumienie), Inga Pytka – Sobutka (KW Nasz Dom Szydłowiec), Bogusław Kamiński (KW Polskie Stronnictwo Ludowe), Włodzimierz Zapalski (KW Prawo i Sprawiedliwość), Wiesław Cieloch (KW SLD Lewica Razem), Paweł Surdy (KW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej), Dorota Karpeta (KW Solidarny Samorząd). Ostatni okręg na liście miał kilku mocnych kandydatów: Pytka – Sobutka, Kamiński, Cieloch czy Surdy. Jak się okazało wygrał ten, który wygrywał do tej pory w sporcie, uzyskując 266 głosów rozprawił się z konkurencją po boksersku. O drugie miejsce powalczyli Cieloch (130) i Kamiński (128). Nie zadowolona powinna być jednak Inga Pytka Sobutka, znana w Szydłowu działaczka kulturalna i społeczne zdobyła ledwie 89 głosów. Z konkurencją nie poradzili sobie również: Kwaśniewska (13), Zapalski (37), Karpeta (41).

WYNIKI

Skład Rady Miasta 2014-2018:

Arkadiusz Sokołowski, Dorota Jakubczyk, Tadeusz Rut, Józef Jarosiński, Leszek Jakubowski, Agnieszka Ślizak, Marek Koniarczyk, Anna Majstrak, Dorota Pęksyk, Adam Pietras, Maciej Kapturski, Marek Plewa, Paweł Bloch, Krzysztof Gula, Paweł Surdy.