Aleksander hrabia Fredro pochodził z zamożnej rodziny szlacheckiej herbu Bończa. Urodził się w Surochowie koło Przemyśla 20 czerwca 1796 roku, zmarł we Lwowie 15 lipca 1876 roku. W trosce o jego edukację rodzice zatrudnili guwernera, ale to na niewiele się zdało, gdyż uczeń i nauczyciel nie poświęcali wiele czasu nauce, woleli brać udział w polowaniach, konnej jeździe i innych rozrywkach.

Zamiast spędzać czas nad książką szesnastoletni Aleksander wstąpił do armii napoleońskiej Księstwa Warszawskiego i walczył w jej szeregach aż do upadku Cesarstwa. Kontakt z wykształconymi towarzyszami broni uświadomił mu braki w wykształceniu i skłonił do pracy samokształceniowej. Za zasługi wojenne został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Legii Honorowej. W 1815 roku opuścił wojsko i zamieszkał w majątku ojca Benkowej Wiszni w pobliżu Lwowa. Ożenił się z wielką miłością swego życia Zofią z Jabłonowskich Skarbkową. Ich dzieci Zofia Szeptycka i Jan Aleksander Fredro, podobnie jak ojciec próbowały sił w literaturze, ale nie osiągnęły sukcesu.

Aleksander Fredro poświęcił się również pracy społecznej. Po 1831 roku reprezentował interesy ziemiaństwa w Sejmie Stanowym, był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Akademii Umiejętności W latach 1850 – 1855 przebywał z rodziną w Paryżu. W ostatnich latach życia zamieszkał we Lwowie, mieście, którego był honorowym obywatelem.

Aleksander Fredro był odważnym żołnierzem, szlachcicem ziemianinem, działaczem społecznym, autorem pamiętnika „Trzy po trzy”, bajek, takich, jak: „Osiołkowi w żłoby dano”, „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł” ale przede wszystkim jest najwybitniejszym polskim komediopisarzem. Najbardziej znane komedie jego autorstwa to „Zemsta”, „Śluby panieńskie”, „Pan Jowialski”, „Damy i huzary” . W 1826 roku powstała komedia „Gwałtu, co się dzieje”. Jej prapremiera odbyła się w roku 1832. Różni się od pozostałych komedii tym, że jest pisana prozą, a jej akcja toczy się nie w środowisku szlacheckim lecz mieszczańskim. Komizm sytuacji wynika z faktu zamiany ról. W mieście Osieku zbuntowane kobiety przejęły role mężczyzn i zmusiły mężów do zajmowania się pracami domowymi i opieką nad dziećmi.

W spektaklu wystąpią:

Urszula (burmistrz Osieka) –  Klaudia Kamińska

Tobiasz (mąż Urszuli) – Michał Kowalczyk

Barbara (pisarz ) – Aleksandra Drabik

Kasper (jej mąż) – Marcin Sawczuk

Agata (dowódca straży) – Andżelika Magda

Błażej (jej mąż ) – Kamil Bednarczyk 

Dorota (strażnik) – Olga Wojciechowska

Kasia (wychowanka Urszuli) – Magdalena Salamaga

Doręba (towarzysz pancerny) – Bartłomiej Tarka

Makary (jego szeregowy )  -Maciej Wierzbowicz

Bekiesz (towarzysz pancerny)-  Maciej Cender

Matias (syn Bekiesza) – Patryk Szymkiewicz

Grzegotka (plotkarz) – Piotr Targowski

Scenariusz i reżyseria: Irena Przybyłowska Hanusz.

plakat rGwałtu co sie dzieje