Najchętniej spędzamy wieczory i weekendy z najbliższymi przyjaciółmi i w gronie rodzinnym. Od jakiegoś czasu coraz chętniej wybieramy aktywny wypoczynek, typu: rower, rolki i wycieczki za miasto. Natomiast zupełnym krzykiem mody w ostatnich miesiącach stały się gry, zwłaszcza planszówki, które po kilkunastu latach wracają do łask. Pozostańmy jeszcze na chwilę w temacie błogiego relaksu. Jak warto spędzić wrześniowe popołudnia i weekendy, zwłaszcza wtedy gdy pogoda przestanie nas rozpieszczać? W co najchętniej grają Polacy? Skąd ta nowa moda?

Gry w świecie wirtualnym

W Polsce cały czas prym wiodą gry online, jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie portalu Wirtualne Media. Aż 13,4 procent nas wszystkich interesuje się grami. Co ciekawe, liczba ta nie odnosi się tylko do nastolatków, dla których ta forma rozrywki jest dziś chlebem powszednim. Oprócz słynnych konsoli typu PlayStation czy Xbox, możemy dziś zagrać korzystając ze swojego smartfona, czy chociażby wybierając gry społecznościowe. Nie trzeba wcale szukać portali oferujących gry, bowiem sam Facebook ma w swojej ofercie właściwie coś dla każdego. Grają duzi i mali – żeby się zrelaksować, zabić czas w autobusie czy oderwać na chwilę od codzienności w pracy. Dzieci „klikają” w Angry Birds, dziewczyny wybierają Farm Heroes Saga, albo najpopularniejszą wśród gier społecznościowych – Candy Crush Saga, która przyniosła miliony jej twórcom.

Planszówki – czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym?

Jeszcze kilkanaście lat temu granie w Chińczyka albo Warcaby było nieodłączną częścią niedzielnego popołudnia. Później, wraz z nadejściem doby Internetu, kiedy gry online zadomowiły się u nas na dobre, odłożyliśmy planszówki na półkę. Od niedawna zaczęły wracać do łask i to w wielkim stylu. W księgarniach grom planszowym poświęca się specjalne osobne kąciki, a kawiarnie dedykowane wielbicielom planszówek powstają jak grzyby po deszczu w każdym większym mieście.

Szczególnie polecamy grę Splendor, która nie tylko zmusza nas do logicznego myślenia i stworzenia własnej taktyki gry. Tutaj mamy okazję przenieść się do epoki renesansu i podejmować decyzje dotyczące nowych inwestycji. Wcielamy się w role handlarza kamieniami szlachetnymi i budujemy swoje własne ekonomiczne imperium. Kolejną ciekawą propozycją, która rozbudzi naszą wyobraźnię jest gra Dixit. Jest to karciana gra na skojarzenia, w której stajemy się bajarzami i mamy za zadanie wymyślić ciekawy jednozdaniowy opis do wybranej przez siebie karty. Pozostali gracze spośród swoich kart wybierają jedną, również pasującą do zdania bajarza, a następnie wszyscy zgadują która z wyłożonych kart należała pierwotnie do bajarza i dlaczego. Dixit jest grą polecaną przez psychologów, terapeutów, a nawet coachów, gdyż nie tylko zbliża ludzi do siebie, ale pozwala tworzyć więzi, uczyć się o sobie nawzajem takich rzeczy, na które na co dzień nie ma zazwyczaj czasu. Trzecią, godną uwagi propozycją jest karciana gra Karaluszek Kłamczuszek. Tutaj naszym zadaniem jest odgadnięcie czy nasi towarzysze blefują czy mówią prawdę. Gra idealnie sprawdza się podczas imprez domowych. Dobra zabawa i dużo śmiechu – gwarantowane.

W co jeszcze chętnie gramy?

Jeśli wydaje Wam się, że temat gier Was nie dotyczy, z pewnością zaskoczymy Was kolejną informacją. Otóż, jednym z najpopularniejszych typów gier w naszym kraju są gry liczbowe, w które od czasu do czasu grywa niemal każdy. Badania pokazują, że już co drugi dorosły Polak sięga po kupony Lotto – niektórzy regularnie, a inni „od święta”. Ostatnio głośno było w mediach o nowo ustanowionym rekordzie wygranej w Lotto. Dokładnie 22 sierpnia pewien szczęśliwiec z Ziębic wygrał aż 35,2 mln złotych! Oprócz klasycznego „Totolotka”, chętnie sięgamy także po kupony Mini Lotto i Multi Multi. Coraz większą popularnością cieszą się również zdrapki. O tym, że można wygrać dzięki nim sporo pieniędzy z kolei przekonał się pewien mieszkaniec Ligoty Bielskiej, niejaki Pan Damian, który zagrał niedawno w zdrapkę Milioner od zaraz, wartą aż 500 000 zł. Szczęście dopisywało wielu osobom w te wakacje. Miejmy nadzieję, że dobra passa przedłuży się na okres jesieni, kiedy sporo osób czeka wiele wydatków.

Z okazji nowego roku szkolnego życzymy naszym Czytelnikom, aby w wirze obowiązków znaleźli kilka chwil na relaks. Być może przy ciekawej planszówce w gronie przyjaciół?