Za chwilę cisza wyborcza. W niedzielę w nocy, najpóźniej w poniedziałek rano poznamy rozstrzygnięcia tegorocznych wyborów samorządowych. 

W ostatnich dniach przeprowadziliśmy kilka sondaży przedwyborczych. W dwóch ankietach (ulicznej i internetowej) zapytaliśmy mieszkańców Szydłowca na kogo zagłosują w wyborach na burmistrza Szydłowca. W poszczególnych okręgach wyborczych zapytaliśmy również mieszkańców na kogo zagłosują do Rady Miejskiej.

W sondzie ulicznej przepytaliśmy 171 wyborców w różnym wieku. Przedział wiekowy był od 18 do 80 – kilku lat.

Okazało się, że w sondzie ulicznej zdecydowanie wygrał Artur Ludew kandydat na burmistrza Szydłowca startujący z KWW Porozumienie Gospodarcze, zdobywając aż 119 głosów co daje 69,5% (!)

Na miejscu drugim Sławomir Nojek, kandydat KWW Alternatywa dla Szydłowca, który uzyskał 27 wskazań co daje 15,7%.

Na trzecim Kamil Skrzyniarz z KW Prawo i Sprawiedliwość 15 głosów – 8,7%. A na ostatnim czwartym miejscu Maciej Kapturski z KW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej, 10 głosów – 5,8%

Zdecydowanie inaczej rozłożyły się głosy w ankiecie internetowej, choć i tutaj Artur Ludew okazał się najlepszy na 503 oddane głosy (głosować można było raz z jednego adresu IP, więc teoretycznie jedna osoba mogła zagłosować kilka razy np. z telefonu i komputera) zdobył 253 głosy, co daje wynik 50%.

Drugie miejsce tym razem zajął Maciej Kapturski z wynikiem 28%, na który złożyło się 141 głosów. Trzecie miejsce Sławomir Nojek z wynikiem 11% i 55 głosami.

Ciekawostką jest fakt, że w ankiecie internetowej umieściliśmy również punkt „nie głosuję na żadnego„. Ta odpowiedź uzyskała 6% z 30 głosami, więcej niż kandydat Kamil Skrzyniarz, który wśród internautów zdobył tylko 24 głosy co daje 5% całości.

 

Pokusiliśmy się również o próbę ankietowania w poszczególnych okręgach do Rady Miejskiej w Szydłowcu. W każdym okręgu ankietowanych było około 40 osób w różnym wieku. Jeżeli uwierzyć naszej ankiecie nowy skład Rady Miejskiej przedstawiałby się następująco:

Arkadiusz Sokołowski, Dorota Jakubczyk, Halina Tamioła, Piotr Sadza, Agnieszka Kaczor, Wiesław Cieloch, Marek Artur Koniarczyk, Anna Majstrak, Paulina Indyka, Adam Świercz, Konrad Jóźwik, Marek Plewa, Katarzyna Antonkiewicz, Włodzimierz Zapalski, Aneta Maciejewska.

Jeżeli wyniki ankiety sprawdzą się, szykują nam się niezłe przetasowania w składzie szydłowieckiej Rady Miejskiej.

Oczywiście powyższe wyniki sondażowe należy traktować w formie eksperymentu i przedwyborczej zabawy oraz przypuszczeń. Jak będzie faktycznie dowiemy się już niebawem.