Co ważne, w trakcie zajęć uczestnicy posiadający dzieci mają zapewnioną nad nimi opiekę, a osoby niesłyszące – usługi tłumacza języka migowego. Jak wynika z przeprowadzonych ankiet, motywacje przystąpienia do projektu były rożne. Dominuje jednak przekonanie, że argumentem do ruszenia się z miejsca była wizja stabilnego zatrudnienia i 20 tys. zł „na start” własnego przedsiębiorstwa. 

Jak pomóc tym, którzy czują, że pogubili się w życiu? Jak do nich dotrzeć i sprowokować do zadania sobie pytań o wewnętrzne potrzeby i kierunek dalszego życia?

W przypadku osób bezrobotnych, niepełnosprawnych, bezdomnych, uzależnionych od alkoholu lub narkotyków, byłych więźniów lub uchodźców – nie jest to proste. Organizatorzy projektu zdają sobie sprawę z tego, że czasami nie ma sensu przekonywać tych, którzy nie chcą się zmieniać, do tego, żeby się zmienili. Warto za to poświęcić energię i uwagę tym, którzy CHCĄ, ale nie wiedzą JAK. „Każdy czas jest dobry na ekonomię społeczną” – przekonuje Dominika Staniewicz, ekspert ds. rynku pracy Business Centre Club. –

„To jest budowanie społeczeństwa odpowiedzialnego, które zaczyna być przedsiębiorcze i trochę dzięki umiejętnościom nabywanym w trakcie budowania spółdzielni socjalnych, staje się jeszcze bardziej przedsiębiorcze i odpowiedzialne. Co równie ważne, ekonomia społeczna pokazuje, że ludzie zbierając się i działając razem są w stanie zrobić więcej niż samodzielnie”.

Potwierdzają to doświadczenia osób, którzy spróbowali i nie żałują – obecnie w Polsce działa ok. pół tysiąca spółdzielni socjalnych. Zajmują się głównie usługami, wśród których dominują tematy związane z domem, ogrodem, budownictwem i gastronomią.

Osoby zainteresowane założeniem własnej spółdzielni socjalnej lub znalezieniem w niej stabilnego zatrudnienia mogą się zgłaszać do organizatorów telefonicznie: 22 403 53 25 lub e-mailowo: projekt@iwes.pl do 31 stycznia br.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu: www.radom.iwes.pl

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Organizatorami są: Fundacja „Fundusz Współpracy”, Krajowy Ruch Ekologiczno-Społeczny, Miasto Pionki, Gmina Kozienice oraz Gmina Szydłowiec.