Zdaje się, że może być różnie. Mówi się o samorządowym „betonie”, o zasiedzeniu na stołkach władzy, o nie zwracaniu na potrzeby mieszkańców itd., ale być może będzie tak jak w poprzednich wyborach. Wówczas również źle mówiło się o włodarzach, a wybrani zostali praktycznie Ci sami.

W 2014 roku kandydatów na burmistrza będziemy mieli pięciu: Agnieszka Górska, Sławomir Nojek, Artur Ludew, Wiktor Cielecki, oraz starający się o czwartą kadencję Andrzej Jarzyński.

Do Rady Miejskiej Szydłowca o 15 miejsc powalczy, aż 88 osób, z dziewięciu komitetów. W Gminie Chlewiska mamy 56 kandydatów, w Gminie Orońsko 64, w Gminie Jastrząb 77, a w Gminie Mirów 82 osoby, w tych gminach również jest 15 miejsc.

Rekordy „popularności” biją kandydatury do powiatu szydłowieckiego. Na 17 miejsc w Radzie Powiatu chętnych jest, aż 221 osób (!!!) w trzech okręgach.

Skupmy się na Szydłowcu. W wyborach do Rady Miasta i Gminy Szydłowiec mamy 15 okręgów, każdy komitet mógł wystawić w okręgu jednego kandydata.

Okręg nr 1: Sołectwa – Ciechostowice i Hucisko. W tym okręgu mamy jedynie czterech kandydatów: Michał Stopa (SLD Lewica Razem), Katarzyna Karpeta (Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej), Teresa Nowak (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Arkadiusz Sokołowski (Porozumienie Gospodarcze). Kto z tego grona awansuje do rady ciężko stwierdzić, wszak każdy będzie debiutantem.

Okręg nr 2: Sołectwa – Łazy, Majdów. W tym okręgu zapowiada się pasjonująca walka pomiędzy dwójką czołowych radnych obecnej kadencji. Wojciech Winiarski (Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej) to przedstawiciel ekipy rządzącej, a Dorota Jakubczyk (Porozumienie Gospodarcze) to totalna opozycja, a także skarbnik Rady Powiatu. Oprócz tej dwójki startuje również Mieczysław Rokicki (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 3: Sołectwa – Barak, Sadek, Wola Korzeniowa. To okręg w którym batalię o zwycięstwo powinni stoczyć obecna sołtys Woli Korzeniowej Barbara Rogozińska, oraz radny kończącej się kadencji Tadeusz Rut z Sadku. Oprócz nich startują tutaj jeszcze: Paweł Mosiołek (SLD Lewica Razem), Wiesław Gwarek (Prawo i Sprawiedliwość), Michał Sokólski (Nasze Ludowe Porozumienie) oraz Maryla Rejek (Porozumienie Gospodarcze).

Okręg nr 4: Sołectwa Szydłówek i Świerczek. W tym okręgu ciężko wskazać faworyta, jednak gdyby tak zgłębić wiedzę o kandydatach zdaje się, że największe szanse mają być może Józef Jarosiński (Prawo i Sprawiedliwość) radny miejski w latach 2006-2010 z ramienia Ligi Polskich Rodzin i Paweł Górlicki (Porozumienie Gospodarcze) znany w Szydłowcu mechanik samochodowy. Inni kandydaci z tego okręgu to: Kryspin Kwiecień (SLD Lewica Razem), Małgorzata Adamiec (Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej) oraz Krzysztof Wieczorek (Nasz Dom Szydłowiec).

Okręg nr 5: Sołectwa – Chustki, Świniów, Wysoka, Zdziechów. Co by nie napisać o kandydatach w tym okręgu to i tak „baronem” i głównym kandydatem do zwycięstwa jest Leszek Jakubowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta kończącej się kadencji. Są w tym okręgu nawet ciekawi i młodzi kandydaci jak: Grzegorz Derleta (Prawo i Sprawiedliwość), Katarzyna Jagieła (Nasz Dom Szydłowiec), czy Sylwia Nowocień (Solidarny Samorząd), jest znana z pracy w Starostwie Joanna Stopa (Porozumienie Gospodarcze), a także Sławomir Kaczor (SLD Lewica Razem), zdaje się jednak, że Leszek Jakubowski wygra w tym okręgu.

Okręg nr 6: Sołectwa – Jankowice, Korzyce, Krzcięcin, Omięcin, Rybianka z Długoszem i Marywilem, Wilcza Wola, Wysocko wraz z Mszadlą, Zastronie. W tym okręgu chyba najtrudniej wskazać faworyta. Oto kandydaci: Józef Malmon (SLD Lewica Razem), Kamil Cieloch (Nasz Dom Szydłowiec), Sylwester Wabik (Nasze Ludowe Porozumienie), Sebastian Kaminik (Porozumienie Gospodarcze), Stanisław Stępień (Prawo i Sprawiedliwość), Agnieszka Ślizak (Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej)

Okręg nr 7: Miasto Szydłowiec – ulice: 1 Maja, Bankowa, Jana Kilińskiego, Kamienna, Kąpielowa, Kielecka, Kręta, Ogrodowa, Plac Marii Konopnickiej, Radomska: numery nieparzyste od 1 do 41 i numery parzyste od 2 do 44, Rynek Wielki, Rzeczna, Spółdzielcza, Strażacka, Tadeusza Kościuszki: numery nieparzyste od 137 do 205 i numery parzyste od 130 do 204, Widok, Zakościelna, Zamkowa, Źródlana. W tym okręgu zapowiada się pasjonująca walka pomiędzy dwoma radnymi kończącej się kadencji. Jan Depo i Artur Koniarczyk. Ten pierwszy znany i posiadający uznanie wśród lokalnej społeczności od lat, brat arcybiskupa częstochowskiego Wacława. Drugi to wielki zwycięzca poprzednich wyborów, kiedy to zakładając własny komitet, osiągnął znakomity wynik awansując bez problemów do Rady Miasta. Dwóch pozostałych kandydatów w tym okręgu to: Kacper Bąk (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Łukasz Piorun (SLD Lewica Razem)

Okręg nr 8: Miasto Szydłowiec – ulice: Armii Krajowej, Brzozowa, Kolejowa: numery parzyste od 2 do 10, Ludwika Waryńskiego, Majora Hubala, Mariana Langiewicza, Polanki, Powstania Listopadowego, Powstania Styczniowego, Powstania Warszawskiego, Stanisława Moniuszki, Tadeusza Kościuszki: numery nieparzyste od 1 do 135 i numery parzyste od 2 do 128, Willowa, Żołnierzy Września 1939 roku. W tym okręgu ciężko wskazać faworyta, ale tak na szybko od razu wyróżniają się dwie postacie, dość znane w Szydłowcu. Laurencja Piasecka (Porozumienie Gospodarcze) oraz Bogusław Śliwiński (Prawo i Sprawiedliwość). Oprócz nich mamy w tym okręgu jeszcze dwie kandydatury: Luiza Cender (Nasz Dom Szydłowiec), Anna Majstrak (Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej).

Okręg nr 9: Miasto Szydłowiec – ulice: Fryderyka Chopina, Iłżecka, Kolejowa: numery nieparzyste od 1 do 141 i numery parzyste od 12 do 140, Leśna, Sadowa, Wschodnia: numery nieparzyste od 1 do 17 i numery parzyste od 2 do 30. Kolejny okręg w którym trudno wskazać murowanego faworyta, ale może takimi właśnie będą np. Jadwiga Domalewska (Porozumienie Gospodarcze) była kierowniczka wydziały komunikacji w Starostwie, a także wieloletnia radna miejska i Jerzy Wiernicki (Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej) również kiedyś radny miejski, a obecnie znany nauczyciel informatyki. Startuje w tym okręgu również kandydat na burmistrza Wiktor Cielecki (Nasze Ludowe Porozumienie), ale czy ma on jakieś większe szanse? ciężko stwierdzić. Inni kandydaci: Dorota Pęksyk (Nasz Dom Szydłowiec), Stanisław Mosiołek (Polskie Stronnictwo Ludowe), Zbigniew Tyka (Prawo i Sprawiedliwość), Mariusz Grochownia (Solidarny Samorząd)

Okręg nr 10: Miasto Szydłowiec – ulice: Stanisława Staszica, Wschodnia: numery nieparzyste od 19 do 29 i numery parzyste od 32 do 54. Ciekawy okręg. Zdaje się, że główną kandydatką do zwycięstwa będzie Irena Świątkiewicz – Woda (Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej), radna kończącej się kadencji, znany lekarz w Szydłowcu. Plany pokrzyżować mogą jej: Adam Pietras (Porozumienie Gospodarcze), może Magdalena Kisiel (Polskie Stronnictwo Ludowe), a może całkiem ktoś inny: Rafał Malnon (Nasz Ludowe Porozumienie), Anna Pietrasiewicz (Prawo i Sprawiedliwość)lub Andrzej Olesiński (SLD Lewica Razem)?

Okręg nr 11: Miasto Szydłowiec – ulice: Władysława Jachowskiego, Wschodnia: numery nieparzyste od 31 do 51 i numery parzyste od 56 do 64. Okręg w którym na liscie znajduje się obecna przewodnicząca Rady Miasta Krystyna Bednarczyk (Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej) prawdopodobnie fawortyka tego okręgu. Kto może zawalczyć z tą kandydatką? Być może ktoś z tej dwójki? Maciej Kapturski (Porozumienie Gospodarcze) lub Elżbieta Wilk (Nasz Dom Szydłowiec)? Inni kandydaci to: Leon Misiak (Nasze Ludowe Porozumienie), Kamil Bugała (Prawo i Sprawiedliwość), Jerzy Ciuk (SLD Lewica Razem).

Okręg nr 12: Miasto Szydłowiec – ulice: Bolesława Prusa, Jastrzębska, Metalowa, Piękna, Różana, Tadeusza Kościuszki: numery nieparzyste od 213 do końca i numery parzyste od 210 do końca, Targowa, Władysława Reymonta. Ten okręg ma chyba jednego głównego kandydata czyli Marka Plewę (Porozumienie Gospodarcze), radnego kończącej się kadencji, byłego prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej. Czy ktoś może mu zagrozić? Będzie ciężko, każdemu innemu kandydatowi, a są to: Maciej Florczyk (Nasze Ludowe Porozumienie), Janina Jędrzejczyk (Prawo i Sprawiedliwość), Józef Bednarczyk (SLD Lewica Razem) oraz Przemysław Czyż (Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej).

Okręg nr 13: Miasto Szydłowiec – ulice: Browarska, Garbarska, Mikołaja Kopernika, Mikołaja Szydłowieckiego, Plac Wolności, Polna, Poprzeczna, Północna, Przechodnia, Radomska: numery nieparzyste od 43 do 81 i numery parzyste od 46 do 80, Słomiana, Słoneczna, Świętokrzyska, Tadeusza Kościuszki: numery nieparzyste od 207 do 211, Władysława Maleckiego. Ten okręg zagarnąć powinien bez problemu Paweł Bloch (Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej), radny obecnej kadencji startuje w okręgu, gdzie za swoją osobą będzie mieć osiedle na którym się wychował, a także to na którym obecnie mieszka. Kto może mu zagrozić? Zdaje się, że jedynie Agnieszka Sobutka – Klepaczewska (Solidarny Samorząd), znana z Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu „Zamek”. Reszta zdaje się bez większych szans: Artur Kaluga (Nasze Ludowe Porozumienie), Bogusława Figarska (Prawo i Sprawiedliwość), Justyna Penkalska (SLD Lewica Razem), Monika Łukomska – Bekiel (Porozumienie Gospodarcze)

Okręg nr 14: Miasto Szydłowiec – ulice: Dworska, Gabriela Narutowicza, Gen. Józefa Sowińskiego, Jodłowa, Krótka, Książek Nowy, Kwiatowa, Lipowa, Mała, Piaskowa, Podzamcze, Sosnowa, Wąska, Wiejska, Wspólna, Wymysłów, Zielona, Zielonka. Kolejny okręg w którym prawdopodobnie zwycięży „stary samorządowy wyjadacz” czyli Krzysztof Gula (Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej), radny kończącej się kadencji, nauczyciel wychowania fizycznego. No bo kto mu ma zagrozić? Być może Marek Górecki (Porozumienie Gospodarcze) były radny, być może Marek Ruzik (Prawo i Sprawiedliwość), który startuje w wyborach po raz kolejny. Nie zagrożą raczej inni kandydaci: Łukasz Mączyński (SLD Lewica Razem), Adrian Niewęgłowski (Nasze Ludowe Porozumienie)czy Joanna Kozdroń (Polskie Stronnictwo Ludowe)

Okręg nr 15: Miasto Szydłowiec – ulice: Adama Mickiewicza, Folwarczna, Górna, Jana III Sobieskiego, Jana Kochanowskiego, Janusza Kusocińskiego, Kazimierza Jagiellończyka, Książek Majdowski, Książek Stary, Parkowa, Partyzantów, Podgórze, Spacerowa, Sportowa, Stefana Żeromskiego, Wincentego Witosa, Władysława Sikorskiego. Ostatni okręgi i być może najciekawszy. Doświadczeni samorządowcy: Wiesław Cieloch (SLD Lewica Razem) radny kończącej się kadencji i Bogusław Kamiński (Polskie Stronnictwo Ludowe) były radny miejski zmierzą się z nowymi kandydatami, młodymi, posiadającymi świeże pomysły, z przedstawicielami młodego pokolenia. Są to: Inga Pytka – Sobutka (Nasz Dom Szydłowiec) oraz Paweł Surdy (Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej). Inni kandydaci raczej nie nawiążą walki z tą czwórką: Dorota Karpeta (Solidarny Samorząd), Agnieszka Kwasniewska (Nasze Ludowe Porozumienie), Włodzimierz Zapalski (Prawo i Sprawiedliwość).

Tak przedstawia się sytuacja wśród kandydatów do Rady Miasta i Gminy Szydłowiec. Wybory w powiecie będą zdecydowanie inne, bo i rządzą się innymi prawami. Z racji ogromnej ilości nazwisk nie będziemy podawali ich tutaj, a jedynie przekierujemy Was na strony Państwowej Komisji Wyborczej.

Okręg Wyborczy nr 1 to całe Miasto Szydłowiec, w tym okręgu do zdobycia jest, aż 8 mandatów. Oto lista kandydatów ze wszystkich komitetów kliknij tutaj

Okręg Wyborczy nr 2 to Gmina Chlewiska, w tym okręgu do zdobycia jest tylko 3 mandaty. Oto lista kandydatów ze wszystkich komitetów kliknij tutaj

Okręg Wyborczy nr 3 to Orońsko, Jastrząb i Mirów, w tym okręgu do zdobycia jest 6 mandatów. Oto lista kandydatów ze wszystkich komitetów kliknij tutaj

Zbliżające się wybory zapowiadają się na bardzo ciekawe. Mimo wszystko w wielu miejscach da się zauważyć, że Ci kandydaci, którzy byli ostatnio radnymi, a z których niby nie jesteśmy niezadowoleni, na dobrą sprawę nie mają w swoich okręgach prawdziwej konkurencji. W tych wyborach bardzo ważna będzie frekwencja, dlatego portal Nasz Szydłowiec bardzo serdecznie namawia wszystkich do udziału w wyborach 16 listopada 2014 roku. Namawiamy wszystkich, którzy pochodzą z Szydłowca, a mieszkają poza nim by również wzięli udział, oczywiście jeżeli będą mogli. Przyszłość tego miasta należy do nas wszystkich, być może wielu z Was wróci tutaj prędzy czy później. Weźmy sprawy Szydłowca w swoje ręce.

Zarówno tekst powyżej, jak i ten poniżej to tylko przypuszczenia redakcyjne. Na koniec zapraszamy jeszcze do naszych typów:

Skład Rady Miejskiej wg portalu Nasz Szydłowiec: Arkadiusz Sokołowski, Wojciech Winiarski, Barbara Rogozińska, Paweł Górlicki, Leszek Jakubowski, Agnieszka Ślizak, Artur Koniarczyk, Bogusław Śliwiński, Jerzy Wiernicki, Irena Świątkiewicz – Woda, Krystyna Bednarczyk, Marek Plewa, Paweł Bloch, Krzysztof Gula, Inga Pytka Sobutka.

Skład Rady Powiatu wg portalu Nasz Szydłowiec: z racji ogromu kandydatów ciężko podjąć się wytypowania składu rady. Wiadomo jedynie, że mocnych kandydatów na te 17 miejsc w radzie, jest zdecydowanie więcej. W okręgu szydłowieckim z pewnością bardzo mocni są niektórzy kandydaci Porozumienia Gospodarczego. Mocni są również kandydaci Wspólnoty Ziemi Szydłowieckiej i Wspólnoty Ziemi Szydłowieckiej Razem, którzy według niektórych głosów chcą „przejąć” władzę w powiecie, jest to widoczne chociażby ze względu utworzenia dwóch bliżniaczych komitetów. Troszkę mniej mocne są inne komitety, ale mimo wszystko mają swoich „asów”. Zarówno kandydaci: SLD Lewica Razem, Solidarny Samorząd, czy Polskie Stronnictwo Ludowe. Zdaje się, że większej roli w okręgu szydłowieckim nie odegrają kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. W okręgach drugim i trzecim również ostra konkurencja, ale tam sprawę rozstrzygać będą mieszkańcy gmin: Chlewiska, Jastrząb, Mirów i Orońsko, a nie Szydłowca.

Do wyborów jeszcze miesiąc. Czy nasze przypuszczenia się sprawdzą? Zachęcamy do merytorycznej i co ważne na temat, dyskusji 🙂

Do wyborów samorządowych będziemy jeszcze wracać, do programu „Twarzą w Twarz” Marcin Banaszczyk zaprosił wszystkich kandydatów na burmistrza, do „Wywiadów wyborczych” (pisanych) będą zapraszani najciekawsi kandydaci do Gminy i Powiatu. Zachęcamy również by kandydaci sami się zgłaszali do rozmowy, warto przedstawić swoje pomysły i poglądy na sprawy Szydłowca i jego mieszkańców na najpopularniejszym portalu w mieście.