Proces zapalny to zjawisko, które ma ogromny wpływ na stan zdrowia człowieka. Stanowi również centrum wzrostu komórek nowotworowych. Przypadłości, która ma swój początek w niewłaściwym podejściu do zdrowego trybu życia tj. nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nieprawidłowe żywienie czy inne używki, które dla pospolitego Kowalskiego nie są niczym złym (takie ja np. kawa w za dużych ilościach). Zabiegi prewencyjne wydają się, więc korzystną terapią, która pozwoli nam niwelować drastyczny wpływ tych czynników. Przykładem takich działań będzie kuracja antyoksydacyjna.

Terapia antyoksydacyjna – ostropest

Otaczający nas świat jest pełen czynników sprzymierzających nowotworom. Dlatego w naszym interesie leży, dbanie o zdrowie jak najskuteczniej. Jednym z najgorszych przeciwników zdrowego organizmu są reaktywne formy tlenu, inaczej zwane wolnymi rodnikami. Stanowią nieodłączny element przetworzonej żywności, zanieczyszczonego powietrza czy używek.

Matka natura jednak przyczyniła się również do skutecznych metod przeciwdziałania czynnikom szkodliwym. Obdarowała nas, bowiem w szeroką gamę roślin, których składniki wykazują efektywne działanie względem chorób o podłożu zapalnym. Doskonałym tego przykładem jest ostropest plamisty inaczej zwany, jako oset mleczny. Jest to roślina rosnąca powszechnie na poszczególnych obszarach całego świata. Bardzo korzystnym faktem jest to, że ostropest nie wymaga wygórowanych warunków do wzrostu, dzięki czemu jest ogólnie dostępny dla każdego z nas.

Efekt prozdrowotny

Na podstawie wielu informacji dostępnych w bazach danych oraz ogólnym podsumowaniu ostropestu przez PDQ – Instytut Walki z Rakiem ostropest wykazuje blokujący wpływ na proces kancerogenezy (rozwoju komórek rakowych) przez wygłuszanie aktywności czynników szkodliwych oraz podziału komórek nowotworowych.

Główną substancją czynną, zawartą w tej prozdrowotnej roślinie jest sylimaryna, która stanowi mieszankę flawonoliganów, które wykazują działanie antyoksydacyjne.

Specyficznym działaniem sylimaryny jest to, że stymuluję ona produkcję glutationu, czyli tripeptydu, który wykazuje bardzo silne działanie antyoksydacyjne. Pod wpływem substancji czynnej, zawartość wewnątrzkomórkowa tego składnika wzrasta, zaś to hamuje działanie komórek nowotworowych.

Sylimaryna stanowi także składnik, który wzmacnia skuteczność działania cisplatyny oraz doksorubicyny. Są to farmaceutyki, które w badaniach eksperymentalnych działają aktywnie w odniesieniu do komórek raka jajnika.

Uniwersalny składnik ostropestu

Wszelkie doświadczenia przeprowadzone na sylimarynie wykazują, iż związek ten doskonale wpływa na przebieg takich procesów: jak stabilizacja błon komórkowych, zapobieganie toksycznemu działaniu RFN (reaktywne formy tlenu) czy odmładzanie zniszczonych hepatocytów (komórek wątroby).

Roślina, jaką jest oset mleczny poprzez wykazywanie działania leczniczego, stanowi jedno z doskonałych rozwiązań terapeutycznych w przypadku problemów związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniu dróg żółciowych oraz wątroby.

Podsumowanie

Oset mleczny to roślina, która w takich krajach jak np. Stany Zjednoczone sprzedawana jest w postaci ogólnodostępnego suplementu diety. W Polsce również, coraz częściej społeczeństwo korzysta z daru, jakim jest ostropest.

Jeśli chodzi o zalecenia dietetyczne odnoszące się do tej kwestii, to według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i niemieckiej Komisji E. dobowa doustna dawka owoców ostropestu wynosi 12 – 15 g – natomiast dla preparatów wynosi 200- 400 mg sylimaryny przeliczonej na sylibinę. 

Wspomaganie leczenia może przynieść wiele dobrego dla stanu zdrowia pacjenta. Jednak należy pamiętać, że wprowadzenie spożycia ostropestu plamistego do jadłospisu, należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

W razie zainteresowania usługą bądź współpracą zapraszam do kontaktu
530126071