Rozwijać sport szachowy nie jest łatwo. Mimo szumnych zapewnień o wprowadzeniu szachów do szkół, po reformie szkolnictwa, zajęć szachowych w szkołach nie prowadzi się. Dotyczy to nie tylko naszych szydłowieckich szkół, ale i szkół w innych rejonach.

W niektórych szkołach zajęcia takie prowadzą jedynie kluby szachowe oraz związani z nimi pasjonaci szachowi (w Szydłowcu KS „Alternatywa w PSP nr 2). Tym cenniejsze są podejmowane różne inicjatywy szachowe, o których piszemy.

25 stycznia 2018 r. w PSP nr 1 w Szydłowcu miał miejsce feeryjny turniej szachowy dla młodych szachistów, który poprowadził Marian Frąk z KSz. „Wieża”. Zwyciężył Michał Orlicki (gm. Jastrząb) – 5,5 pkt. (z 6), przed Szymonem Żurkiem (gm. Chlewiska)- 5 pkt. i Maciejem Kowalczykiem (Szydłowiec)- 4 pkt. Najlepszą zawodniczką była Ewelina Gozdecka z Szydłowca (jedyna zawodniczka w turnieju). Nagrody ufundowali: KSz. „Wieża”, Wydz. Promocji UM w Szydłowcu i szkoła.

26 stycznia 2018 r. odbył się IV turniej szachowy „Grand-Prix” (cykl 9 turniejów) w Szydłowcu, w którym startowało 15 zawodników. Organizator: KS „Alternatywa”. Zwyciężył Marcin Pomagalski z Radomia. Wysokie miejsca w tym turnieju zajęli szydłowieccy zawodnicy: Wojciech Bednarczyk- 2 miejsce, oraz Dariusz Żurek- 4 miejsce.

28 stycznia 2018 r. w Bliżynie rozegrano I turniej szachowy z cyklu „Grand-Prix” – 2018, organizator KSz. „Kordian”, prowadził Łukasz Łukomski. Startowała tu wyjątkowo duża grupa, bo 35 szachistów z całego regionu, w tym 5-ciu naszych szydłowieckich szachistów. Zwyciężył Waldemar Mróz z Radomia- 7 pkt. ( z 7), przed Piotrem Paździerzem z Miedzianej Góry k. Kielc (junior) – 6 pkt. i Marcinem Oleksą – 5 pkt. Najlepszym szydłowieckim zawodnikiem był junior Michał Orlicki z Kuźni Kol., który zajął wysokie 15 miejsce w kat. open i 3 miejsce w kat. juniorów (klasyfikowano łącznie 8 juniorów) i otrzymał nagrody. Również Sławomir Berus z Sadku, gm. Szydłowiec osiągnął niezły wynik – 18 miejsce- 3,5 pkt. W naszej drużynie grali jeszcze Marian Frąk, Piotr Podsiębierski ( niepełnosprawny ) i junior Szymon Żurek.

W konkursie międzynarodowym PZSzach. za 2017 rok na kompozycje szachowe poznano już werdykty w kat. dwuchodówek i trzychodówek ( zadania na maty w 2 i 3 posunięcia). Marian Frąk z Szydłowca otrzymał w nim wyróżnienie i pochwałę za 2 dwuchodówki oraz pochwałę za 3-chodówkę. Zadanie  na mata w 3 posunięciach skomponował wspólnie z wybitnym arcymistrzem szachowym w dziedzinie kompozycji Waldemarem Turą z Podlasia. Nasz szachista zdobył tym samym kolejne punkty klasyfikacyjne do tytułu mistrza krajowego w problemistyce szachowej. Do rozstrzygnięcia pozostają jeszcze kategorie studiów szachowych, samomatów i matów pomocniczych, gdzie jest wiele kompozycji Mariana Frąka, które mogą otrzymać nagrody i wyróżnienia. .